Mission CISD Special Olympics athletes recently competed in the Area 1-Special Olympics Spring Games (Track & Field Meet). This is a two day event that began Friday, April 27th at Bob Lackey Stadium in Weslaco, Texas. Due to inclement weather our delegation competed Day 1 only.

 

Over 33 delegations across Hidalgo and Starr county participated in this event. Friday's event was a huge success for our athletes, they brought home 49 Gold Medals, 22 Silver Medals, 25 Bronze Medals and 11- 4th through 6th place ribbons.

 

 

Our athletes represented Mission proudly, Congratulations to all our athletes!!! A big shout out to all our Special Ed. staff who assisted our coaches in preparing our athletes for this event. Also, a big "Thank you" to Deanna Vallejo, Mission High School Teacher and TAFE club members who assisted all our athletes at the different venues on Friday April 27th. Thank you again, for your dedication to the Mission CISD Special Olympics Program. The results are as follows:

 

Alton Elementary

 

Eduardo Bocanegra: 25 Meter Race; 3rd Place; Softball Throw, 4th Place

 

Christopher Cantu: 25 Meter Race; 3rd Place; Softball Throw, 3rd Place

 

Raul Cervantes: 25 Meter Race; 2nd Place; Softball Throw, 2nd Place

 

Daniel Desiga: 25 Meter Race; 3rd Place; Softball Throw, 6th Place

 

Juan Diego Flores 25 Meter Race, 2nd Place; Softball Throw, 1st Place

 

Maximo Garcia: 25 Meter Race, 5th Place; Softball Throw, 3rd Place

 

Angel Daniel Torres: 25 Meter Race, 6th Place; Softball Throw, 2nd Place

 

Bryan Elementary

 

Gilbert Perez: 25 Meter Race, 1st Place; Softball Throw, 1st Place

 

Cantu Elementary

 

Osiel Araiza: 25 Meter Race, 1st Place; Softball Throw, 2nd Place

 

Edgar Hernandez: 25 Meter Race, 3rd Place; Softball Throw, 1st Place

 

Guillermo Maldonado: 25 Meter Race, 2nd Place; Softball Throw, 5th Place

 

Cristina Marroquin: 25 Meter Race, 1st Place; Softball Throw, 3rd Place

 

Jonathan Ramirez: 25 Meter Race, 2nd Place; Softball Throw, 5th Place

 

Cavazos Elementary

 

Angel Gaytan: 25 Meter Race, 5th Place; Softball Throw, 1st Place

 

Brandon Garcia: 25 Meter Race, 4th Place; Softball Throw, 1st Place.

 

Escobar Rios Elementary

 

Javier Lopez: 25 Meter Race, 1st Place; Softball Throw, 1st Place

 

Jesus Monroy: 25 Meter Race, 1st Place; Softball Throw, 1st Place

 

Leal Elementary

 

Angel Barriere: 25 Meter Race, 3rd Place ; Softball Throw, 1st Place

 

Joshua Gaitan: 25 Meter Race, 4th Place ; Softball Throw, 4th place

 

Joseph Rodriguez: 25 Meter Race, 4th Place; Softball Throw, 3rd Place

 

Mims Elementary

 

Katelyn Ramirez: 25 Meter Race 1st Place; Softball Throw, 2nd Place

 

Pearson Elementary

 

Samuel Garza; 25 Meter Race, 1st Place; Softball Throw, 2nd Place

 

Esmeralda Hernandez: 25 Meter Race, 2nd Place; Softball Throw, 1st Place

 

Lucero Ledesma: 25 Meter Race, 5th Place; Softball Throw, 1st Place

 

Aiden Navarro: 25 Meter Race, 3rd Place; Softball Throw, 1st Place

 

Cristian Olvera: 25 Meter Race, 1st Place; Softball Throw, 1st Place

 

Miquela Ramos: 25 Meter Race, 3rd Place; Softball Throw, 1st Place

 

Jose Gerardo Vasquez: 25 Meter Race, 1st Place; Softball Throw, 3rd Place

 

Alton Memorial Jr. High

 

Nathaniel Rodriguez: 25 Meter Assisted Walk, 1st Place; Softball Throw, 4th Place

 

K. White Jr. High

 

Bianelly Rodriguez: 25 Meter Race, 4th Place; 2nd Place, Softball Throw

 

Julian Rodriguez: 4 x 100 Meter Relay, 1st Place

 

Mission Jr. High

 

Michael Tinoco: 25 Meter Motorized Wheelchair Obstacle, 1st Place, 50 Meter Motorized Wheelchair Slalom, 1st Place; Tennis Ball Throw; 1st Place

 

 

 

Ralph Cantu Jr. High

 

 

 

Ivan Adame: 25 Meter Race, 3rd Place; Softball Throw, 1st Place

 

Jose Luis Dominguez: 25 Meter Race, 3rd Place; Softball Throw, 4th Place

 

Alexis Garza: 25 Meter Race, 1st Place; Softball Throw, 4th Place

 

Gerardo Obregon: 25 Meter Race, 2nd Place; Softball Throw, 5th Place

 

Valerie Longoria: 25 Meter Race, 3rd Place; Softball Throw, 2nd Place

 

Geremmy Trejo: 25 Meter Race, 4th Place; Softball Throw, 2nd Place

 

 

 

Mission High School

 

Joel Bravo: 4 x 100 Meter Relay, 1st Place

 

Marittima Cassiano, 10 M Wheelchair Race, 1st Place; Softball Throw, 2nd Place

 

Ashley De La Rosa: 4 x 100 Meter Relay, 3rd Place

 

Jacob Delgadillo: 25 Meter Race, 6th Place; Softball Throw, 2nd Place

 

Marcus Eguia: 25 Meter Race, 4th Place; Softball Throw, 1st Place

 

John A. Garza: 25 Meter Race, 1st Place; Softball Throw, 1st Place

 

Carlos Gutierrez: 10 Meter Wheelchair Race, 1st Place; 25 Meter Wheelchair Race, 1st Place; Softball Throw, 1st Place

 

Adrian Lopez: 25 Meter Race, 2nd Place; Softball Throw, 1st Place

 

Roberto Lopez: 25 Meter Race, 3rd Place; Softball Throw, 2nd Place

 

Jesus Munguia: 25 Meter Race, 3rd Place; Softball Throw, 2nd Place

 

Rachel Navarro: 25 Meter Walk, 1st Place; Softball Throw, 3rd Place

 

Jaqueline Porcayo: 4 x 100 Meter Relay, 3rd Place

 

Jesus Trejo: 25 Meter Race, 2nd Place; Softball Throw, 2nd Place

 

Frankie Villalobos: 4 x100 Meter Relay, 2nd Place

 

Clifford Wheat: 4 x 100 Meter Relay, 3rd Place

 

 

 

Veterans Memorial High School

 

Alexis Ayala: 10 Meter Wheelchair Race, 1st Place; 25 Meter Wheelchair Race, 1st Place; Softball Throw, 2nd Place

 

Priscilla Anguiano: 25 Meter Race, 1st Place; Softball Throw, 1st Place

 

Arrellano Bryan: 4 x 100 Relay, 1st Place

 

Jazzmin Diaz: 25 Meter Walk, 3rd Place; Softball Throw, 2nd Place

 

Jacqueline Flores: 25 Meter Race: 5th Place; Softball Throw 5th Place

 

Nicolas Juarez: 4 x 100 Meter Relay, 2nd Place

 

Deah Marmolejo : 25 Meter Race, 1st Place; Softball Throw, 2nd Place

 

Jacquelina A. Mata: 25 Meter Race, 2nd Place; Softball Throw, 4th Place

 

Melinda Mata: 25 Meter Race, 1st Place; Softball Throw, 1st Place

 

Javier Patino: 4 x 100 Meter Relay, 1st Place

 

Hector Sanchez: 4 x 100 Meter Relay, 2nd Place

 

Jesus Frankie Torres: 4 x 100 Meter Relay, 2nd Place

 

Pedro Trevino: 4 x 100 Meter Relay, 3rd Place

 

Jazmin Villanueva: 25 Meter Race; Softball Throw, 3rd place

 

Kerry Keller: 25 Meter Race, 1st Place; Softball Throw, 3rd Place

 

 

 

4 x100 Relay Teams consisted of 3 teams:

 

Team 1: Julian Rodriguez (K. White), Joel Bravo (MHS), Javier Patino & Bryan Arrellano (VMHS), 1st Place

 

Team 2: Nicolas Juarez, Frankie Torres, Hector Sanchez (VMHS) and Frankie Villalobos (MHS), 2nd Place

 

Team 3: Jacqueline Porcayo, Ashley de la Rosa, Clifford Wheat (MHS) and Pedro Trevino (VMHS), 3rd Place