It was as good as advertised, with Beckah Rodriguez coming from behind in the last 40 yards to nip Northís Jenyse Vazquez in the 800 at the district track meet Thursday. The EHS senior led early, fell one back of the talented Lady Coog sophomore, and then found an extra kick at the wire to win by a narrow margin.

Both girls, along with Econís Joanna Rivera, advance to regionals in that race, with the North team ending Harlingen Southís eight-year reign as league champ with a 2-point victory when all was said and done.

The North girls made points in 16 of 17 events at the meet held at Cats Stadium, with Erika Guzman dominating the high jump and the sprint relay group taking the gold over South.

Nelson Hampton of Econ made it out in three events, finishing second in the triple and long jumps and the quarter to boot. His Jag teammate Leigha Brown is also headed to San Antonio in three events, and she handed Southís Zariah Noyola her first loss to a Valley athlete in the 300-meter hurdles in one of the highlights of the meet.

Eli Abrego of EHS launched 6-foot-5 to take the high jump, while Lady Bobcat Stephanie Vazquez joined Hampton and Brown as a three-event individual qualifier for regionals.

DISTRICT 31-5A TRACK MEET

GIRLS TEAM: 1. NORTH 123; 5. EHS 74; 6. ECON 69

Discus: 2. Chelsea Luna, North 115-7.5

Shot put: 5. Crystal Cantu, North 30-4.5; 6. Bianca Silva, North 29-8

High jump: 3. Amy Avila, EHS 5-1; 4. Leigha Brown, Econ 4-8; 5; Kory Lipscomb, North 4-8; 6. Alma Chavez, North 4-6

Long jump: 2. Stephanie Vazquez, EHS 15-8.25; 3. Kayla Longoria, Econ 15-5.5; 4. Chavez, North 15-3.5

Triple jump: 2. Brown, Econ 35-5.25; 3. Vazquez, EHS 33-8.25

Pole vault: 1. Erika Guzman, North 9-0; 2. Samantha Balandrano, EHS 8-0; 3. Ilse Mojarro, North 8-0; 6. Kristian Hernandez, EHS 7-0

3200: 3. Leslie Llanos, Econ 12:11.68; 4. Kim Burgoa, North 12:28.59; 5. Alexis Montero, North 12:39.97; 6. Yvonne Cerda, EHS 12:31.09

400 Relay: 1. North 51.18; 6. Econ 52.96

800: 1. Beckah Rodriguez, EHS 2:20.52 2. Jenyse Vazquez, North 2:20.72; 3. Joanna Rivera, Econ 2:24.06; 5. Elizabeth Galloso, EHS 2:27.62; 6. Erika Torres, North 2:29.63

100 hurdles: 2. Brown, Econ 15.25; 5. Emily Lucero, North 16.85; 6. Clarissa Martinez, EHS 16.91

100: 2. Larissa Arriola, North 12.71; 4. Sarah Labus, North 12.93

800 Relay: 3. North 1:50.02; 5. Econ 1:51.24; 6. EHS 1:52.64

400: 4. Rodriguez, EHS 1:01.53; 5. Rivera, Econ 1:01.63

300 Hurdles: 1. Brown 45.35; 3. Vazquez, EHS 48.22; 5. Martinez, EHS 50.41

200: 3. Abby Garza, North 26.35

1600: 2. Montero, North 5:36.72; 4. Burgoa, North 5:37.21; 5. Ariana Lumbreras, North 5:43.02; 6. Llanos, Econ 5:44.65

1600 Relay: 2. EHS 4:11.02; 3. Econ 4:13.43; 4. North 4:14.90

BOYS TEAM: 4. NORTH 76; 7. EHS 40; 8. ECON 33

Discus: 1. Cory Esparza, North 161-4.5; 3. Hugo Reyes-Paz, North 140-11

Shot put: 3. Joey Galvan, EHS 46-4

High jump: 1. Eli Abrego, EHS 6-5; 6. Brandon Davila, North 5-8

Long jump: 2. Nelson Hampton, Econ 21-6.5

Triple jump: 2. Hampton, Econ 44-0

Pole vault: 2. David Isaac, EHS 12-6

3200: 2. Luis Reyes, North 9:50.14; 5. Jose Rodriguez, North 10:13.99

400 Relay: 6. EHS 43.68

800: 2. Adrian Coronado, North 2:00.40; 3. Javier Garza, North 2:00.75; 4. Jeremy Castaneda, EHS 2:02.43; 6. Ruben Gonzalez, North 2:05.12

110 hurdles: 3. Jake Hrbacek, North 14.62

800 Relay: 6. EHS 1:33.29

400: 2. Hampton, Econ 50.78; 4. Abraham Martinez, North 51.17

300 hurdles: 3. Hrbacek, North 40.44

200: 6. Vince Ortiz, North 23.02

1600: 3. Castaneda, EHS 4:34.62; 5. Reyes, North 4:36.21; 6. Omar Trujillo, EHS 4:42.81

1600 Relay: 3. North 3:28.65; 4. Econ 3:29.81

NOTE: Top three finishers advance to regionals next week