Mission CISD students competed in the Area 1- Special Olympics Spring Games (Track and Field) at Bobby Lackey Stadium in Weslaco on Friday April 26th and Saturday April 27th. The district had 83 athletes participate in the games which they had preparing for the last eight weeks and the hard work paid off. Our athletes brought home various gold, silver, and bronze medals. Furthermore, both of our relay teams received gold medals in their heats. All of our athletes represented the district with pride and integrity as they competed, smiled, and socialized with fellow competitors from across the Rio Grande Valley.

The competition had various events that included assisted walks, motorized wheel chair races, softball and tennis throws, standing long jumps, and races from 10 meters through 200 meters.

On behalf of our Mission CISD Special Olympics staff, we would like to thank every teacher, principal, support staff, and parent that contributed to the success of our athletes. This event would not have been possible without your help and dedication. Thank you!

Our athletes competed in at least 2 events and the results are as follows by campus:

 

Alton Elementary:

 

1st Place 25 M run/ 2nd Place Softball Throw: Anabel Ruiz

 

2nd Place 25 M run/ 1st Place Softball Throw: Juan Diego Flores

 

1st Place 25 M run/ 2nd Place Softball Throw: Anabel Ruiz

 

 

 

3rd Place Softball Throw: Angel Daniel Torres

 

4th Place 25 M run/ 2nd Place Softball Throw: Damien Navarro

 

4th Place 25 M run/ 4th Place Softball Throw: Miranda Gutierrez

 

6th Place 25 M run/ 6th place Soft Ball Throw: Daniel Desiga

 

 

 

Bryan Elementary:

 

1st Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Raphael Agda

 

 

 

Cantu Elementary:

 

1st Place 25 M/ 2nd Place Softball Throw: Oziel Araiza

 

 

 

3rd Place 25 M/ 2nd Place Softball Throw: Raul Cervantes

 

 

 

4th Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Guillermo Maldonado

 

Cavazos Elementary:

 

4th Place 25 M/ 2nd Place Softball Throw: Brandon Garcia

 

 

 

Escobar-Rios Elementary:

 

1st Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Jesus Monroy

 

5th Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Justin Garcia

 

Leal Elementary

 

1st Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Miguela Ramos

 

 

 

2nd Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Samuel Garza

 

 

 

3rd Place Softball Throw: Maritza Rodriguez

 

 

 

3rd Place Softball Throw: Angel Barriere

 

 

 

 

 

 

 

Mims Elementary:

 

6th Place 25 M/ 2nd Place Softball Throw: Ryan Lopez

 

6th Place 25 M/ 3rd Place Softball Throw: Raul Cabrerra

 

 

 

 

 

O’Grady Elementary:

 

1st Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Edgar Hernandez

 

2nd Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Esmeralda Hernandez

 

2nd Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Lucero Ledezma

 

2nd Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Aiden Navarro

 

2nd Place 25 M/ 4th Place Softball Throw: Orvin Herrera

 

4th Place 25 M/ 4th Place Softball Throw: Josue Herrera

 

 

 

Pearson Elementary :

 

3rd Place 25 M/ 2nd Place Softball Throw: Joshua Gaitan

 

 

 

Salinas Elementary :

 

3rd Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Gerardo Reyes

 

 

 

K. White Jr. High

 

1st Place 100 M/ 1st Place 4x100 M Relay/ 1st Place Standing Long Jump: Julian Rodriguez

 

1st Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Christopher Cantu

 

1st Place 25 M/ 2nd Place Softball Throw: Jose Vasquez

 

1st Place 50 M/ 3rd Place Softball Throw: Javier Lopez

 

2nd Place 25 M/ 2nd Place Softball Throw: Victor Mendoza

 

3rd Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Rosalinda Herrera

 

3rd Place 25 M/ 3rd Place Softball Throw: Martin Chapa

 

3rd Place 50 M/ 1st Place Softball Throw: Ruby N. Tovar

 

5th Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Isabel Tiscareno

 

 

 

 

 

Mission Jr. High

 

1st Place 25 M Motorized Slolem/ 2nd Place 25 M Obstacle/ 2nd Place Tennis Ball Throw: Michael Tinoco

 

1st Place 50 M/ 1st Place Softball Throw: Arely Lopez

 

1st Place 50 M/ 2nd Place Softball Throw: Stephany Gomez

 

2nd Place 25 M/ 2nd Place Softball Throw: Nayleen Rodriguez

 

4th Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Yulitza Mendoza

 

4th Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Marco Mandujano

 

 

 

Ralph Cantu Jr. High:

 

1st Place 50 M/ 1st Place Softball Throw: Emiliano Ramos

 

1st Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Ivan Adame

 

1st Place 25 M/ 2nd Place Softball Throw: Gerardo Obregon

 

3rd Place 25 M/ 2nd Place Softball Throw: Jose Perez

 

 

 

Mission High School

 

3rd Place 25 M/ 1st Place Softball Throw: Rachel Navarro

 

3rd Place 25 M Walk/ 2nd Place Softball Throw: Nathaniel Rodriguez

 

2nd Place 25 M Wheel Chair/ 2nd Place Softball Throw: Marittima Cassiano

 

3rd Place Softball Throw: Daniel Cristobal

 

5th Place Softball Throw: Jacob Delgadillo

 

2nd Place 25 M/ 2nd Place Softball Throw: Adrian Lopez

 

2nd Place 25 M/ 2nd Place Softball Throw: Bianelly Rodriguez

 

1st Place 10 M Wheel Chair Race/ 1st Place 25 M Wheel Chair Race/ 1st Place Softball Throw: Carlos Gutierrez

 

1st Place 4x100 M Relay Race/ 3rd Place 100 M Race/ 1st Place Standing Long Jump: Joel Bravo

 

1st Place 4x100 M Relay Race: Frankie Villalobos

 

4th Place 50 M/ 3rd Place Softball Throw: Brandon Garza

 

5th Place 100 M/ 4th Place Softball Throw: Emily Perez Gonzalez

 

3rd Place 100 M/ 1st Place Softball Throw: Sebastian Llamas

 

2nd Place 100 M/ 1st Place Softball Throw: Jacquelyn Porcayo

 

3rd Place 100 M/ 1st Place Softball Throw: Adrian Rodriguez

 

5th Place 100 M/ 5th Standing Long Jump: Armando Sanchez

 

2nd Place 100 M/ 1st Place Softball Throw: Ana Villarreal

 

3rd Place 50 M/ 2nd Place Softball Throw: Noah Flores

 

5th Place 100 M/ 1st Place Softball Throw: Marcus Eguia

 

1st Place 100 M/ 2nd Place Softball Throw: Emanuel Casas

 

5th Place 25 M/ 2nd Place Softball Throw: Blas Rodriguez

 

 

 

Veteran’s Memorial High School

 

5th Place 25 M/ 2nd Place Softball Throw: Melinda Mata

 

2nd Place 25 M/ 3rd Place Softball Throw: Deah Marmolejo

 

1st Place 25 M/ 5th Place Softball Throw: Jazzmin Villanueva

 

2nd Place 25 M/ 3rd Place Softball Throw: Raphael Diaz

 

1st Place 25 M Motorized WC Obstacle/ 2nd Place 50 M Motorized WC Obstacle/ 2nd Place Softball Throw: Javier Alonzo

 

1st Place 4x100 M Relay Race: Alan Romero

 

3rd Place 25 M/ 2nd Place Softball Throw: Jaquelina Mata

 

1st Place 10 M Wheel Chair Race/ 2nd Place 25 M Wheel Chair Race/ 1st